Maestros y Personal

Administrative Team

Ms. Claudia Delarios Morán, Directora (Principal)
Ms. Ana Zambrano, Vice-Directora (Assistant Principal)
Sylvia Rodriguez, Administrative Assistant
Jesenia Martin, Administrative Assistant

Instructional Support Team

Whitney Rowe, Academic Response to Intervention
Erin Stack, Literacy Coach
Ana Sanchez-Balsells, Instructional Reform Facilitator
Laura Hecht, Intervention Teacher
Meggan Luce, Reading Recovery
Gail Eigl, Middle School Intervention Teacher

Enrichment Team

Karen Mooney, Teacher Librarian
Roji Behr, Physical Education Teacher
Jesus Cortes, Dance Teacher
Suzie Berndt, Music Teacher
Arianne Cortes, Instrumental Music
Kristin Cully, Elementary Art Teacher
Jeff Steeno, Garden Teacher
Bob Armstrong, Arts Coordinator
Laura Ramirez, Technology Teacher
Betty Flores, Peer Resources Teacher

Wellness Team

Katia Fuentes Martinez, Elementary Counselor
Brenda Arias, Middle School/Head Counselor
Joey Sutter, School Social Worker
Donaji Gutierrez, School Social Worker
Nina Strongylou, School Nurse
Ricardo Calderón, Family Liaison
Alberto Martinez, Beacon Coordinator
Community School Coordinator, Nick Chandler

Special Education Team

Audelia Martinez-Rodriguez, K-2 Grade SDC
Luis Gris, 3-5 Grade SDC
Monica Salas, K-4 Grade RSP
Laura Crahan, MS RSP
Fabian Garcia, MS RSP
Leslie Gardener, SPED Liaison
Adan Luevano, School Psychologist
Angelina DiBernardo, Speech Pathologist
Claudia Martinez Campbell, ES Para RSP
Sergio Navarro, MS RSP Para
Graciela Llamas, MS RSP Para
Ruth Vazquez, 1-1 Para
Maria Payan Solomon, 1-1 Para
Thelma Gonzalez, K-2 SDC Para
Jessica Aguirre, 3-5 SDC Para

Kindergarten Team

Debby Rosenthal
Linda Oppeltz–Perez
Judy Espino

1st Grade Team

Lisa Dean
Maribel Chavez
Adrianna Mendoza

2nd Grade Team

Ana Huitron
Betty Estrada
Maria Emma Pleitez

3rd Grade Team

Carina Aguirre
Allison Matamorros
Angelina Perez

4th Grade Team

Charlotte Peterson
Mira Carberry
Jael Castro

5th Grade Team

Paloma Lopez
Sarah Carp
Frank Lara

6th Grade Team

Rosalinda Hernandez, Math
Todd Albert, Science
Karmina Garcia, SLA/SS
David Johnson, ELA/SS

7th Grade Team

Lindy Martin, ELA/SS
Marcos Espino-Cervantes, SLA/SS
Vicente Patiño 7 & 8th Science
Rafael Cazorla, Math

8th Grade Team

Walter Solórzano, Math
Felice Ordaz, ELA/SS
Sara Mokhtari Fox, SLA/SS
Erin Mapes, 7th & 8th Art
Campus Security
Zack Rollins
Regina Johnson

Custodians

Gloria Bettencourt
XinPeng Zhao
Vicente Sanchez
Leonardo Rocha
Student Nutrition Team
Pam Robinson
Julia Garcia

Jamestown Program

Alberto Martinez
Nancy Hernandez, Site Manager
Wendy Juarez
Imani Aguilar
Alfredo Serrano
Philip McCormick
Carmen Moreno
Keyling Ventura
Rachel Beltz
Eileen Molina
Sergio Duran
Anthony Ocasio
Kelly Jimenez
Heidi Herrera
Cesar Lepe
Jake McRae